wtorek, 29 styczeń 2019 12:02

Sługa prawdy i wolności – 34. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki

sluga wolnosci19 października 1984 roku Kapelan „Solidarności” bł. ks. Jerzy Popiełuszko został porwany przez funkcjonariuszy Służb Bezpieczeństwa. Zamknięty w bagażniku samochodu, torturowany, poniżany i bity do końca pozostał wierny Bogu i Ojczyźnie.O północy, z wysokości kilkunastometrowej zapory we Włocławku oprawcy wrzucili zmasakrowane ciało do wody. Różaniec towarzyszył mu w ostatnich chwilach życia. Po zabójstwie nikt nie przypuszczał, iż zostanie włączony w poczet błogosławionych. Kościół katolicki wspomina polskiego kapłana jako człowieka głębokiej modlitwy, prawdy i wierności.
W kościele pw. św. Stanisława BM w Jaśle, odbyły się uroczystości upamiętniające 34. rocznicę dramatycznej śmierci bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Mszy świętej w intencji rychłej kanonizacji kapłana Męczennika, Ojczyzny i działaczy „Solidarności” przewodniczył ks. Artur Kostrząb. W koncelebrze uczestniczyli także: ks. dr Stanisław Marczak były kapelan jasielskiej „Solidarności”, ks. Tadeusz Paszek i ks. Gerard Stanula.

sluga 1
Homilię okolicznościową wygłosił ks. dr Stanisław Marczak. Kaznodzieja wskazał na tragiczne fakty dotyczące śmierci błogosławionego kapelana „Solidarności”. Przywołując jego życiorys duszpasterski wyszczególnił kilka najważniejszych cech wpisujących się w rangę świętości a więc: wrażliwość na ludzką krzywdę, głęboką pobożność, dar jednoczenia ludzi, życzliwość, wierność Chrystusowi, Kościołowi i Ojczyźnie.
W ramach zbliżającej się 100.rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, kaznodzieja zapytał: Jakiej Polski pragnąłby dziś ks. Jerzy Popiełuszko? Odpowiadając, podkreślił, iż z pewnością pragnąłby Polski wiernej Chrystusowi, opartej na Ewangelii i prawdzie.
Po zakończeniu Eucharystii, wszyscy zebrani udali się pod tablicę upamiętniającą Kapelana ,,Solidarności’’. Tam złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono symboliczny znicz.

sluga 2


sluga 3


sluga 4


sluga 5


sluga 6

Ostatnio zmieniany wtorek, 29 styczeń 2019 12:11

Kontakt

Parafia rzymsko – katolicka p.w. św. Stanisława w Jaśle

ul. Krasińskiego 4
38 – 200 Jasło

Konto Parafii

BS. Biecz O/Jasło
67 8627 1011 2001 0000 3580 0001

Kancelaria Parafialna

Czynna od wtorku do piątku

w godz. 16.00 – 17.00

Facebook