wtorek, 29 styczeń 2019 12:24

Adwentowe czuwanie

roraty 1Szczególnie charakterystyczne dla Adwentu są Roraty. Jest to Msza święta ku czci Najświętszej Marii Panny, odprawiana zwykle wcześnie rano, przed świtem.


Gromadzi ona wielkie rzesze wiernych. Szczególnie chętnie w Roratach uczestniczą dzieci.
Nazwa „roraty” pochodzi od pierwszego słowa łacińskiej pieśni na wejście „Rorate caeli” (niebiosa, spuśćcie rosę). Uczestnictwo dzieci wiąże się ze zwyczajem podejmowania różnych dobrych uczynków w czasie Adwentu. Dzieci zapisują te dobre uczynki na serduszkach, składanych przy ołtarzu. Mają one wyrażać wewnętrzne przygotowanie do Bożego Narodzenia i chęć przemiany życia.

Z Roratami związany jest zwyczaj zapalania specjalnej świecy ozdobionej mirtem, nazywanej roratką, symbolizującej Maryję, która jako jutrzenka zapowiada przyjście pełnego światła – Chrystusa. Innym zwyczajem jest przygotowywanie w kościele dekoracji adwentowej z czterema świecami oznaczającymi cztery niedziele Adwentu. Z upływem kolejnych tygodni podczas Rorat zapala się odpowiednią liczbę świec. Świece tak często używane w liturgii adwentowej wyrażają czuwanie. Nawiązują one do ewangelicznych przypowieści m.in. o pannach mądrych i głupich. Światło jest też wyrazem radości z bliskiego już przyjścia Chrystusa.
maryja adwentW liturgii adwentowej obowiązuje fioletowy kolor szat liturgicznych. Jako barwa powstała ze zmieszania błękitu i czerwieni, które odpowiednio wyrażają to co duchowe i to co cielesne, fiolet oznacza walkę między duchem a ciałem. Zarazem też to połączenie błękitu i czerwieni symbolizuje dokonane przez wcielenie Chrystusa zjednoczenie tego co boskie i tego co ludzkie. Wyjątkowa jest III niedziela Adwentu – tzw. Niedziela „Gaudete” (radujcie się). Obowiązuje w niej różowy kolor szat liturgicznych, który wyraża przewagę światła, a tym samym bliskość Bożego Narodzenia.
Adwent nie ma charakteru pokutnego w takim samym sensie jak Wielki Post jest jednak również czasem pokuty i nawrócenia. Teksty biblijne czytane w tym czasie wzywają nas do nawrócenia i pokuty.
Główne postacie adwentu to :
Najświętsza Maryja Panna – Patronka adwentowego czuwania
Prorok Izajasz – zapowiadający przyjście Zbawiciela
Św. Jan Chrzciciel – bezpośrednio przygotowujący lud na przyjście Mesjasza wzywając do prostowania ścieżek Chrystusowi w naszych sercach.

Bardzo serdecznie zachęcamy, szczególnie dzieci i młodzież do uczestniczenia w Mszach świętych roratnich, które sprawowane są w naszym sanktuarium w każdy dzień Adwentu o godzinie 18.00, z wyjątkiem niedziel i uroczystości (6.30)

Ostatnio zmieniany wtorek, 29 styczeń 2019 12:26

Kontakt

Parafia rzymsko – katolicka p.w. św. Stanisława w Jaśle

ul. Krasińskiego 4
38 – 200 Jasło

Konto Parafii

BS. Biecz O/Jasło
67 8627 1011 2001 0000 3580 0001

Kancelaria Parafialna

Czynna od wtorku do piątku

w godz. 16.00 – 17.00

Facebook