piątek, 25 styczeń 2019 11:49

Msza św. Jubileuszowa

msza jubileuszowaDziękujemy za ludzi, którymi Bóg posłużył się w dziele budowy jasielskiej świątyni i szkoły. Dziękujemy za ich trud, poświęcenie, wyobraźnię, a nade wszystko miłość – miłość skierowaną ku Bogu i ku drugiemu człowiekowi – mówił w homilii biskup rzeszowski Jan Wątroba, który 15 września przewodniczył uroczystej Mszy świętej w Jaśle z racji jubileuszu 125-lecia istnienia kościoła pw. św. Stanisława BM i 150-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.

Jubileuszową Mszę świętą koncelebrowali: ks. Piotr Steczkowski (kanclerz Kurii Diecezjalnej), ks. sekretarz Łukasz Hendzel, ks. Piotr Potyrała (wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej), ks. Zbigniew Irzyk (dziekan dekanatu Jasło-Wschód), ks. Marek Dzik (Moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Diecezji Rzeszowskiej), ks. Adam Podolski (pracownik Uniwersytetu Rzeszowskiego), ks. Stanisław Marczak (były kapelan jasielskiej Solidarności), ks. Tadeusz Paszek (proboszcz parafii pw. św. Stanisława), księża proboszczowie z okolicznych parafii oraz kapłani diecezjalni przez lata powiązani z działalnością duszpasterską w jasielskim kościółku i pracą dydaktyczno-wychowawczą przy I LO.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych wśród nich minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji społecznych i kulturalnych, ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz wierni. Liturgię wzbogacił śpiew chóru Soli Deo działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle, pod kierunkiem Moniki Twarduś.

Homilię okolicznościową wygłosił biskup Jan Wątroba. W nawiązaniu do tak ważnych jubileuszy w dziejach miasta Jasła, ordynariusz rzeszowski podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania kościoła i budynku szkoły. Jak podkreślił „to niezwykły znak wewnętrzny. Zarówno kościół jak i szkołę budowano w czasach bardzo trudnych dla Polski. Wielu ludzi zaangażowanych w dzieło budowy przypłaciło życiem. Dziś w sposób szczególny dziękujemy za nich. Dziękujemy za ich trud, poświęcenie, wyobraźnię, a nade wszystko miłość – miłość skierowaną ku Bogu i ku drugiemu człowiekowi”.

DSC05503 1

Kościół św. Stanisława BM potocznie zwany kaplicą gimnazjalną lub kościółkiem został wzniesiony w latach 1892-1893. Inicjatorem budowy był ówczesny dyrektor szkoły Klemens Sienkiewicz. Świątynia powstała ze składek mieszkańców miasta Jasła i okolic.
28 maja 1892 roku poświęcono kamień węgielny pod kaplicę gimnazjalną. Do końca tego roku wyciągnięto część murów, a w roku następnym ukończono je i pokryto dachem. 7 grudnia 1893 roku miało miejsce poświęcenie kaplicy gimnazjalnej i oddanie jej do użytku młodzieży. Na froncie kościoła umieszczono napis – „Soli Deo” – „Jedynemu Bogu”.

Burzliwe były losy kościoła podczas I wojny światowej. Odprawiali tu nabożeństwa prawosławni Rosjanie, a także Niemcy, co uwarunkowane było zmiennością sytuacji strategicznej rejonu Jasła. W okresie międzywojennym, kościół dalej spełniał swoją funkcję w kształtowaniu wśród młodzieży religijnych i patriotycznych postaw. Tutaj młodzież czerpała siły do nauki, pracy, trwania w dobrym i szlachetnym życiu.

Lata okupacji hitlerowskiej przyniosły zmiany w funkcjonowaniu kościoła. Świątynia służyła jako magazyn zboża oraz miejsce schronienia dla przesiedleńców. Z czasem kościół został spalony. Całkowitemu zniszczeniu uległo wnętrze świątyni i dach. Po II wojnie światowej przystąpiono do odnowy i odbudowy kościoła. W chwili obecnej prowadzony jest remont elewacji.

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 29 styczeń 2019 11:56

Kontakt

Parafia rzymsko – katolicka p.w. św. Stanisława w Jaśle

ul. Krasińskiego 4
38 – 200 Jasło

Konto Parafii

BS. Biecz O/Jasło
67 8627 1011 2001 0000 3580 0001

Kancelaria Parafialna

Czynna od wtorku do piątku

w godz. 16.00 – 17.00

Facebook