środa, 08 maj 2019 23:15

Odpust Parafialny

Odpust Parafialny Święty Stanisław 2019W środę 8 maja 2019 roku przeżywaliśmy w naszej parafii odpust ku czci św. Stanisława Biskupa Męczennika. Sumę odpustową odprawił i homilię wygłosił ks. prałat Emil Midura.

W homilii ks. Prałat przypomniał postać św. Stanisława, który poprzez swoją postawę dobrego pasterza stracił życie.Sprzeciwił się postawie króla i stanął po stronie ludu. Tym samym naraził się królowi, który rozkazał swoim sługom zabicie biskupa w kościele na Skałce w czasie odprawiania przez niego Mszy św., a gdy ci nie chcieli, sam własnoręcznie zamordował biskupa. – Można powiedzieć, że biskup w jakiś sposób sprzeniewierzył się królowi, tak zewnętrznie, ale wpatrując się w Pasterza, najwyższego Pasterza Jezusa Chrystusa, który oddał życie za każdego z nas, on też wie, że musi bronić ludu, do którego został posłany, by mu służyć i pomagać – mówił kapłan. – Biskup, który widzi rację ludu, który widzi jego uciemiężenie, który widzi jego prześladowanie i staje w jego obronie jak dobry pasterz wpatrzony w Najwyższego Pasterza – mówił dalej o św. Stanisławie. Kapłan odniósł się również do czasów współczesnych, w których próbuje się zepchnąć wiarę do sfery prywatnej. – Św. Stanisław przypomina każdemu z nas o wielkości i pięknie zdrowych ewangelicznych ambicji, a także o trudności jakie niesie z sobą wierność Ewangelii, wierność Jezusowi Chrystusowi szczególnie we współczesnym świecie.

Na koniec homilii zwrócił się do zebranych, by byli wierni Chrystusowi i Ewangelii – Niech zatem św. Stanisław Biskup, patron Polski, patron tej Parafii, patron na trudne czasy, przez swój przykład wierność Ewangelii, Chrystusowi, obudzi w nas poczucie ewangelicznej odpowiedzialności za nas samych, za nasze rodziny, za nasz naród, za całą naszą Ojczyznę.

Po uroczystym odśpiewaniu "Te Deum" oraz błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem ks. Proboszcz Tadeusz Paszek, podziękował wszystkim za udział w odpuście.

DSC 0009

DSC 0012

DSC 0013

DSC 0018

DSC 0020

DSC 0021

DSC 0027

DSC 0019

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 09 maj 2019 15:00