Dziś możemy z przekonaniem powiedzieć, że ten wyjazd zapamiętamy na długo. Spowodowały to niezwykła atmosfera podróży, towarzyszące nam przygody oraz piękna pogoda. Ale po kolei. Po zapakowaniu bagaży, dwukrotnym sprawdzeniu paszportów i upewnieniu się, że nikogo nie brakuje, ruszyliśmy w drogę. Odsypiając w autobusie wczesną pobudkę dotarliśmy do przejścia granicznego w Medyce. Niestety, nasz postój na granicy lekko się przeciągnął (ponad 2 godziny!!!), co skutkowało zmianami w programie zwiedzania, a dokładniej niezamierzonym pośpiechem, który towarzyszył naszej wędrówce po Lwowie.
Lwów
Pierwszym punktem wycieczki był Cmentarz Łyczakowski oraz Cmentarz Orląt Lwowskich. Odwiedziliśmy miejsca spoczynku zasłużonych osób - pisarzy, matematyków, sportowców, muzyków, polityków i bohaterów narodowych. Na mogiłach obrońców Lwowa złożyliśmy wieńce i zapaliliśmy znicze, a także ks. Łukasz poprowadził modlitwę za poległych na polu bitwy. Przebywanie w tym miejscu wywołało w nas nostalgię oraz podziw dla młodzieży, która oddała życie w walce za ukochaną ojczyznę. Kolejnymi punktami w naszym programie były: zwiedzanie katedry łacińskiej pw. Wniebowzięcia NMP, katedry ormiańskiej, spacer uliczkami starego miasta oraz opera lwowska. Przed gmachem opery mieliśmy trochę czasu na zrobienie zdjęć, by zaraz potem wejść do samego budynku i uczestniczyć w muzycznym wydarzeniu.
Firlejówka
Głównym punktem drugiego dnia naszego pobytu na Ukrainie było odwiedzenie wsi Andrijiwka (przed II wojną światową Firlejówka), gdzie w 1920 r., w walce z wojskami bolszewickimi, polegli uczniowie jasielskiego gimnazjum wraz z prof. Romanem Saphierem. Jest to dla społeczności I LO w Jaśle miejsce szczególne. Przypomina o historii, tradycjach niepodległościowych i zasługach najodważniejszych uczniów naszego liceum. O godz. 10.00 odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. Łukasz Ślusarczyk, nasz katecheta z Liceum. Po Mszy świętej został przez delegacje naszej szkoły złożony wieniec i wysłuchaliśmy wspomnień m.in. Piotra Mazura (z zarządu Fundacji im. prof. Romana Saphiera) oraz Pana Dyrektora Szkoły z Andrijówki.
Po skończonej uroczystości udaliśmy się do prawosławnej cerkwi, aby wysłuchać historii tamtych terenów, zapytać księdza prawosławnego o to, co łączy, a co odróżnia nasze obrządki. Następnie udaliśmy się do szkoły na poczęstunek, który przygotowali dla nas mieszkańcy Firlejówki.
Ta wyprawa była dla nas wspaniałą lekcją historii, pozwoliła nam poznać ukraińską kulturę i zwiedzić piękne zabytki. Zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnej wycieczce. Dziękujemy szkole, Fundacji im. prof. Romana Saphiera, rzeszowskiemu oddziałowi PTTK, Starostwu Powiatowemu w Jaśle oraz licznym sponsorom w zorganizowaniu wyjazdu.
Uczennice klasy III a